Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete yolculuğunun 79. Yıldönümü nedeniyle ilçemizde düzenlenen anma programı, 10 Kasım Cuma günü saat 09.00’ da Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
 
Almus Cumhuriyet YBO Konferans Salonunda  Cumhuriyet Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı, Kaymakamımız Sayın Hamza İnam, protokol üyeleri, ilçemizdeki siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.     
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cumhuriyet YBO öğretmeni Eser İrşi yaptı. İlçe Jandarma Komutanlığı’ nda görevli Jandarma Uzman Çavuş Cumali Koruç Atatürk’ ün Askeri Kişiliği hakkında konuşma gerçekleştirdi. Cumhuriyet YBO öğrencisi tarafından Atatürk’ ün Gençliğe Hitabesi okundu. Atatürk’ ün hayatı ile ilgili sunu izletildi. Gençliğin Ataya Cevabı Cumhuriyet YBO öğrencisi tarafından okundu. 10 Kasım Atatürk’ ü Anma etkinlikleri etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci gelen eserler okundu.